Wheelin’ With WEB

Wheelin’ With WEB

            By Bill Bentson                                                             Dec. 25, 2019

                                                                                                            Vol. 5, No. 10

            LAST Reader of 2019!  Do you think we’ll see ‘things’ better in 2020? 

            I hope everybody had a great Christmas and want to take this time to wish everyone a great 2020.  If you’re going out New Year’s Eve, BE CAREFUL and BE SMART!

            With 2019 coming to an end, I would like to know what your ‘most memorable’ sporting event/activity for 2019 was?  It could involve ‘your’ team, or it could be something that happened in the college realm, or a professional event.  Don’t make it ‘getting together with family’, unless you re-united with a long-lost nephew.  If you have several events, share all of them with me.  It could be, ‘your team got to the state tournament’, or your school won the One-act Play contest.  My email address is webentson22@yahoo.com.  It could be a snowmobile race.  Anything, just share!

Girls’ Basketball

 

2019-20 Southeast Conference GBB standing               

                                                            …through Tuesday, Dec. 24, 2019

East division                 SEC       reg. s

Houston                       4-0       6-3

Lanesboro                    5-1       5-4

Mabel-Canton              2-3       4-6

Schaeffer Academy       1-3       2-8

Spring Grove                1-4       1-9

West division

Kingsland                     5-0       6-3

Grand Meadow             3-2       5-4

Randolph                     3-2       4-5

Lyle/Pacelli                  1-4       2-6

LeRoy-Ostrander          0-6       0-9

            From Lee Epps: “Houston girls appear to be in firm command of the SEC East, with wins over three of the other four rivals, all by runaway margins.  The ‘Canes have yet to play Schaeffer Academy (1-3 SEC, 2-8, overall).  Kingsland girls already have a 2-game lead in the SEC West; defeated all other division teams, but close one-point win over Randolph, at home”.

2019-20 Three Rivers Conference GBB standings

                                                            …through Friday, Dec. 20, 2019

East division

Cotter                                      6-0       11-0

Fillmore Central                        4-1       5-3

Lewiston-Altura                        2-4       3-5

LaCrescent-Hokah                    2-4       3-7

Caledonia                                 2-4       3-7

Rushford-Peterson                   0-6       0-9

 

West division

Dover-Eyota                             4-1       8-2

Southland                                4-1       4-2

Plainview-Elgin-Millville            3-2       3-6

St. Charles                                2-3       3-5

Chatfield                                  1-4       2-5

 

State rankings, girls, Dec. 25, 2019

            I included the QRF ranking that is posted on Minnesota-scores, just to show you the difference, or similarity.  And in some cases, there is a major difference.  The number in parenthesis is their Section. 

CLASS 1A (MBBN rank, team, (Section), record; QRF

1. Minneota (3) 7-0; 6

2. Cromwell-Wright (7) 7-1; 24

3. Mountain Iron-Buhl (7) 4-1; 2

4. Henning (6) 8-0; 4

5. Walker-Hackensack-Akeley (5) 6-1; 7

6. Blooming Prairie (1) 4-1; 8

7. Cherry (7) 6-1; 11

8. Sleepy Eye St. Mary’s (2) 9-1; 16

9. Mayer Lutheran (4) 10-1; 1

10. Hills-Beaver Creek (3) 8-0; 9

            Here’s an interesting note, involving my area up north.  Ada-Borup West has a QRF ranking of 10, Park Christian is 27th.  PC beat ABW by 20.  Ada-Borup West is not ranked with the Basketball News, Park Christian is at #16.

CLASS 2A

1. Sauk Centre (6) 8-1; 13

2. Rochester Lourdes (1) 7-1; 3

3. Duluth Marshall (7) 6-0; 7

4. Fergus Falls (8) 7-1; 1

5. Minnehaha Academy (4) 8-2; 9

6. New London-Spicer (3) 7-1; 20

7. Waseca (2) 6-1; 5

8. Winona Cotter (1) 11-0; 2

9. Proctor (7) 7-1; 8

10. Pine City (6) 6-0; 29

11. Lake City (1) 8-2; 14

17. Goodhue (1), 8-1; 19

            Cotter has wins over, both, Lourdes and Lake City. 

CLASS 3A

1. Becker (5) 3-1

2. DeLaSalle (4) 3-3

3. Holy Angels (6) 5-3

4. Red Wing (1) 9-0

5. Austin (1) 10-1

13.  Mankato West (2), 5-2; 10

CLASS 4A

1. Hopkins (6) 9-0; 4

2. Farmington (1) 8-1; 1

3. Park Center (5) 10-0; 1

4. Wayzata (6) 8-1; 3

5. Centennial (5) 7-1; 8

            The Hopkins girls are ranked nationally, and their top player, Paige Bueckers, is headed to UConn!

 

Boys basketball

 

2019-20 Southeast Conference BBB standings

                                                            …through Tuesday, Dec. 24, 2019

East division

Schaeffer Academy       5-0       9-1

Houston                       4-2       6-3

Spring Grove                3-2       3-3

Lanesboro                    1-4       3-4

Mabel-Canton              0-5       1-6

West division

Randolph                     6-0       7-2

Grand Meadow             4-2       6-2

Lyle/Pacelli                  4-2       4-3

Kingsland                     2-4       3-5

LeRoy-Ostrander          2-4       3-5

Glenville-Emmons        0-6       1-8

            From Lee Epps: “Schaeffer Academy boys have already defeated all four SEC East rivals (closest game was a 54-50 win, at Lanesboro.  Randolph boys have a two-game lead in the SEC West; have defeated all other five rivals (closest game, 67-58, at Lyle/Pacelli).”

2019-20 Three Rivers Conference BBB standings and schedule

                                                                                    …through Saturday, Dec. 21, 2019

East division                             TRC      reg. s

Caledonia                                 5-0       8-0

LaCrescent-Hokah                    4-0       4-3

Lewiston-Altura                        2-2       6-2

Rushford-Peterson                   1-3       4-3

Fillmore Central                        1-3       2-5

Cotter                                      0-4       1-5

 

West division

Dover-Eyota                             4-0       6-1

Plainview-Elgin-Millville            3-1       4-2

Southland                                2-2       2-3

St. Charles                                1-2       2-4

Wabasha-Kellogg                      1-3       3-3

Chatfield                                  0-4       0-5

 

State rankings, boys (MBBN rank, team, section, record; QRF

CLASS 1A

1. Henning (6) 6-0; 15

2. BOLD (2) 5-0; 1

3. Ada-Borup (8) 5-0 4

4. Southwest MN Christian (3) 6-0; 3

5. Waterville-Elysian-Morristown (2) 7-0; 2

6. North Woods (7) 5-1; 17

7. West Central Area (6) 4-1; 32

8. New Ulm Cathedral (2) 7-0; 14

9. Cromwell-Wright (5) 5-0; 37

10. Springfield (2) 4-1; 33

13. Blooming Prairie (1), 4-0; 9

14. Hayfield (1), 4-2; 23

15. Randolph (1), 7-2; 25

CLASS 2A

1. Waseca (2) 5-2; 3

2. Caledonia (1) 8-0; 10

3. Lake City (1) 6-1; 12

4. St. Croix Prep (4) 6-0; 1

5. Perham (8) 5-0; 2

6. Minneapolis North (5) 3-2; 6

7. Esko (7) 6-2; 42

8. Cristo Rey Jesuit (4) 3-1; 13

9. Pine City (6) 4-0; 7

10. Osakis (6) 7-0 ; 14

15. Stewartville (1), 5-1; 8

CLASS 3A

1. Minnehaha Academy (4) 4-2; 14

2. DeLaSalle (6) 5-0; 2

3. Mankato East (2) 6-1; 3

4. Totino-Grace (4) 4-2; 5

5. Marshall (2) 5-0; 7

6. Austin (1) 5-1; 4

CLASS 4A

1. Eden Prairie (2) 7-0; 1

2. Cretin-Derham Hall (4) 7-1; 7

3. Prior Lake (2) 3-1; 4

4. East Ridge (4) 4-2; 13

5. Park Center (5) 5-1; 8

10. Lakeville South (1) 6-0; 2

11. Rochester Mayo (1) 5-0; 12

            Don’t get me wrong, I’m not trying to ‘throw anybody under the bus’ by putting the two rankings, side-by-side.  I just want to show you there are different ways to rank teams.  The bottom line of course, you have to beat your opponents, head-to-head. That’s the true test as to who is the better team.

Wrestling

State rankings

Class A Teams

  1. LPGE-Browerville (5)
  2. Atwater-Cosmos-Grove City (4)
  3. Minnewaska Area (5)
  4. Blue Earth Area (2)
  5. Belgrade-Brooten-Elrosa (5)

12. Dover-Eyota; 13) Chatfield; 17) Caledonia/Houston. Dover-Eyota made it into the top 12, Chatfield and Caledonia/Houston were in the ‘lean and mean’ category.

Class A Individuals ranked.  106 lbs; 2) Cohen Wiste (GMLOS); 3) Brodie Kellen (D-E).  126 lbs; 5) Cael Bartels (Chatfield). 132 lbs.: 10) Gavin Gust (D-E).  138 lbs; 5) Seth Goetzinger (Chatfield), 6) Nolan Rommel (Wabasha-Kellogg), 9) Donavon Felten (GMLOS), 10) Jett Thoreson (St. Charles).  145 lbs; 2) Taylor DeFrang (D-E).  152 lbs; 5) Isaac Denstad (Cal/H). 170 lbs; 7) Noah Sayles (GMLOS).  220 lbs; 10) AJ Karver (Chatfield).  285 lbs; 7) Alec Francis (Cal/H).

      Goodhue and Zumbrota-Mazeppa are also in Section One, and have some wrestlers that are ranked.  I stayed with those wrestlers in our Reader-area.

Class AA Teams

  1. Simley (1)
  2. Kasson-Mantorville (1)
  3. Fairmont/Martin County West (3)
  4. Marshall (3)
  5. Perham (8)

No teams down our way are ranked, so I’ll just give you the top 5.

Class AA individuals ranked.  120 lbs; 5) Carter Jonsgaard (LA/RP). 132 lbs; 5) Ross Herber (LA/RP).  145 lbs; 9) Cael Marx (PEM).  152 lbs; 6) Joe Stucky (PEM).  285 lbs; 1) Logan Wingert (PEM).  Same here in AA; K-M, Simley, Byron and Lake City are in Section 1, and do have some wrestlers ranked also.

            That’s a wrap for 2019.  Thank you for reading.  See you in 2020. 

            Hey to the Great 8, my fab 4, my super wife, Carol, Jordan and of course, to you, the GREATEST READERS in the world.

            I wanted to get all the Bowl games in my article, for you to pick the winners.  Just didn’t find room.  Don’t forget to send me your favorite memory from the past year. Have a great week, one day at a time.  Hasta Luego my friends.  WEB